Seven Sisters Cliffs

This post may contain affiliate links. Disclosure here.

Ahoj!
Dnes vám chci doporučit jedno krásné místo u moře, které se nachází kousek od Londýna, pokud tedy nechcete jet do typického Brightonu, o kterém jsem vám psala v jenom z minulých článků. Jedná se o útesy Seven Sisters Cliffs.

Je to už zhruba dva měsíce, co jsme se tam vydali s našimi přáteli. Jo, v tomhle jsem opravdu hrozná. A to ještě nevíte, že plánuji článek o naší svatbě, která byla už téměř před rokem.

Ale k věci. Na Seven Sisters Cliffs jsme se vydali zhruba v osmi lidech. Původní plán byl dorazit tam kolem asi druhé odpoledne, za krásného počasí, udělat si piknik a celkově si užít pocit být venku, jelikož to bylo v období, kdy byly všechny restaurace a obchody stále zavřené. Nechci říkat, že to dopadlo úplně jinak, ale nakonec jsme dorazili až možná kolem půl čtvrté, bylo 18 stupňů a hrozně foukalo. A druhý den jsem vstávala v šest ráno do práce. Takže jsme možná zůtali nějaké tři hodinky a jeli jsme zase zpátky. Ale i tak to stálo za to. Přiložím vám tu i nějaké fotky, ať to můžete sami posoudit.


Hey!
Today I am here to show you one beautiful place, close to London, which is worth visiting if you are already bored from staying in Brighton. However, if you haven’t been to Brighton you can have a look at one of my previous posts. I am going to talk about Seven Sisters Cliffs. 

It’s been already two months when we decided to go there with my husband and our friends. Yep, I am terrible in writing posts. And you don’t even know that I am planning to write about our wedding which was almost a year ago.

Anyway, back to the topic. As I said we visited cliffs with our friends and we planned to arrive around 2 pm, with nice weather above our head, with a lot of food and happiness that we can finally enjoy some time outside because by this time there was a lot of going on with quarantine and all restaurants were still closed down. Well, our plan didn’t end up that perfect as we wished. We arrived around 3.30 pm, it was cloudy and windy, 18 degrees. And because the next day I had to go to work, we stayed only until 7 pm, because it took two hours driving back to London. However, we enjoyed that day. Let me show you some pictures, so you can see by yourself how beautiful this place is.

Sharing is caring!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *